Rakúšania už dávno jazdia, Slováci stále bojujú s dažďom, prírodou a históriou pod mostom…
Keď sa minulý rok v marci slávnostne začala rekonštrukcia krátkeho, no strategicky dôležitého železničného úseku medzi Devínskou Novou Vsou a rakúskym Marcheggom, sľubovalo sa, že všetko bude hotové do roka. Veď ide len o 2,4 kilometra! Lenže ako to už na Slovensku býva – čo môže meškať, to mešká. A ešte aj niečo navyše.
Na Veľkú noc malo byť po všetkom, podľa harmonogramu Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) mala byť trať hotová do 17. apríla 2025. Namiesto sviatočného štrngania pohárov sa však ďalej štrngá na stavenisku – a to doslova.
Príroda má prednosť pred koľajami
Problémy sa začali hneď na viacerých frontoch. Územie s vysokým stupňom ochrany, hniezdiace chránené vtáky a zákazy prác v určitých obdobiach? Pre stavbárov nočná mora. A keď sa k tomu pridali dve povodne, ktoré rozložili stavenisko ako lego, bolo jasné, že kalendárny plán skončí v koši.
Rieka Morava sa vyliala dvakrát, naposledy v septembri až do výšky päť metrov, a na techniku sa mohli stavbári pozerať tak maximálne cez ďalekohľad. Výsledok? Meškanie nie týždňov, ale mesiacov.
Bunker pod mostom? Nie sme vo filme!
Ak by toho nebolo málo, priamo v klenbe starého mosta našli stavbári doslova vojnový poklad – bunker z 1. svetovej vojny, tajne prepojený tunelom s mostným pilierom. Ten bol pôvodne určený na podmínovanie mosta v prípade vojenského konfliktu.
Takéto „archeologické prekvapenia“ si vyžiadali nové prieskumy, úpravy projektu a ďalší posun termínu. Výsledok? Nový cieľový dátum ukončenia sa posunul až na koniec roka 2025. Ale aj ten je podľa odborníkov otázny…
Rakúšania finišovali dávno. Slováci ešte len pol cesty
Kým naši západní susedia zvládli elektrifikáciu, zdvojkoľajnenie a všetky práce už v rokoch 2018 až 2023, slovenská strana má stále rozrobený aj základný terén. Zo 14 miliónov eur sa do konca minulého roka minuli len tri. A teraz sa pridáva aj 400-tisícové navýšenie rozpočtu.
„Tento projekt je učebnicovým príkladom, ako sa to nemá robiť,“ hovorí železničný expert Jiří Kubíček. Kritizuje najmä to, že sa stav mosta neskúmal dôkladne ešte pred začiatkom. A nešetrilo sa len časom, ale aj na dôslednosti.
Vlaky možno raz pôjdu… rýchlejšie
Keď (a ak) bude trať konečne hotová, cestovanie z Bratislavy do Viedne by sa mohlo skrátiť na 40 minút. Po trati by sa mala presmerovať aj nákladná doprava. Dovtedy však ešte pár vtákov vyhniezdi, voda párkrát zaplaví stavenisko – a možno sa nájde aj ďalší bunker…
Aka je teda zmluva?
Zmluva na rekonštrukciu a elektrifikáciu železničnej trate medzi Devínskou Novou Vsou a rakúskym Marcheggom bola podpísaná 1. marca 2024 medzi Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) a združením PORR, ŽSR – DNV – Marchegg.Zhotoviteľom je rakúska spoločnosť PORR s.r.o., ktorá ponúkla najnižšiu cenu vo verejnom obstarávaní. Zmluvná hodnota predstavuje 10 940 261,94 EUR bez DPH, pričom lehota výstavby je stanovená na 300 dní od odovzdania staveniska.
Projekt je financovaný z Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility – CEF) a zo štátneho rozpočtu.Cieľom je modernizácia 2,38 km dlhého úseku trate vrátane elektrifikácie, zdvojkoľajnenia a zvýšenia traťovej rýchlosti zo 80 km/h na 120 km/h. Tento úsek je súčasťou Baltsko-jadranského koridoru TEN-T a projektu „Twin City Rail“, ktorý má za cieľ skrátiť cestovanie medzi Bratislavou a Viedňou na približne 40 minút.
Záver:
Porovnanie modernizácie železníc: Rakúsko vs. Slovensko
Rakúske železnice (ÖBB) do roku 2023, zrejme v rámci dohody so Slovenskom, dokončili rozsiahlu modernizáciu trate Marchegg – Viedeň (približne 50 km):
– Elektrifikácia
– Zdvojkoľajnenie
– Zvýšenie rýchlosti na 200 km/h
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) by podľa plánov do konca roku 2025 mohli modernizovať úsek v dĺžke 2,4 km, pričom sa očakáva:
– Elektrifikácia (zatiaľ len tento minimálny úsek)
– Zvýšenie rýchlosti na 120 km/h
admin
Zdroj: TU