8.9 C
New York
sobota, 5 apríla, 2025
spot_img
More

    Latest Posts

    V Poprade si 14. apríla pripomenú Deň nespravodlivo stíhaných

    Svetové združenie bývalých politických väzňov, Konfederácia politických väzňov Slovenska a Zväz protikomunistického odboja   si 14. apríla o 14.00 hod. pri pamätníku obetiam komunizmu na cintoríne v Poprade -Veľkej pripomenú 75. výročie jednej z najbrutálnejších akcií komunistického režimu v Československu – Barbarskú  noc. Symbolickým položením venca k pamätníku obetiam komunizmu na cintoríne v Poprade-Veľkej si uctia pamiatku rehoľníkov, ktorí boli v noci zo 13. na 14. apríla 1950 násilne odvlečení zo svojich kláštorov v rámci tzv. Akcie K.

    Brutálny úder proti cirkvi

    Barbarská noc, ako sa táto akcia kvôli svojej krutosti zapísala do histórie, bola súčasťou plánovanej likvidácie mužských rehoľných rádov v Československu. Komunistický režim, inšpirovaný sovietskym vzorom, označil cirkev za „nepriateľa proletariátu“ a rozhodol sa ju zlikvidovať. Akcii predchádzal vykonštruovaný politický proces s desiatimi predstavenými reholí, obvinenými z „protištátnej činnosti“ a „nenávisti k ľudovodemokratickému zriadeniu“.

    Prípravu akcie koordinoval popredný činiteľ Komunistickej strany Slovenska Gustáv Husák. V priebehu jednej noci bolo na Slovensku internovaných 1 180 rehoľníkov z 76 kláštorov a 15 rádov. Následne komunisti podobne zasiahli aj proti ženským reholiam v rámci Akcie R. Všetky tieto zásahy boli protiprávne – režim nemal žiadny oficiálny dokument o rozpustení reholí. Paradoxne, slovenskí príslušníci Štátnej bezpečnosti dostali za „vzorné vykonanie“ akcie odmenu 800 000 Kčs zo skonfiškovaných cirkevných peňazí.

    Odpor, ktorý nezlomili

    Hoci komunisti zlikvidovali kláštory, nepodarilo sa im úplne zničiť rehoľný život. V podmienkach útlaku sa začala formovať tajná cirkev, ktorá unikala kontrole režimu. Napriek desaťročiam represií sa komunistom nikdy nepodarilo dosiahnuť svoj hlavný cieľ – totálnu ateizáciu spoločnosti.

    „Najväčším omylom komunistov bolo, že zavrhli najväčšieho revolucionára v dejinách – Ježiša Krista, ktorý hlásal, že všetci ľudia sú si rovní,“ Snaha nahradiť kresťanstvo marxistickým ateizmom a materializmom viedla nakoniec k pádu samotného komunistického systému.

    Posolstvo pre súčasnosť

    Pri príležitosti výročia organizátori pripomínajú aj Encykliku pápeža Pavla VI. Populorum Progressio (1967), ktorá varuje pred nerovnosťou a vyzýva k solidarite: „Ak niekto má pozemský majetok a vidí brata v núdzi, a srdce si pred ním zatvorí, ako v ňom môže ostávať Božia láskavosť?“

    „Dnes, keď svet opäť ohrozujú vojny a chudoba, by sme mali nasledovať príklad tých, ktorí nezradili svoju vieru ani v najťažších chvíľach,“ zdôrazňujú organizátori.

    Barbarská noc zostáva mrazivým pripomenutím, kam môže viesť nenávisť voči náboženskej slobode. Odvaha rehoľníkov, ktorí prežili perzekúciu, by mala byť inšpiráciou pre všetkých, aby sa postavili proti akémukoľvek útlaku – minulému aj súčasnému.

    „Nebojme sa vyznávať Krista a našu vieru. Nezabúdajme na mučeníkov, ktorí nestratili vieru ani v najťažších časoch.,“

    Zdroj: https://www.szcpv.org/

     

    Latest Posts

    Nepremeškajte

    Stay in touch

    To be updated with all the latest news, offers and special announcements.