8.9 C
New York
streda, 16 apríla, 2025
spot_img
More

    Latest Posts

    Trumpov colný chaos má oslabiť dolár, tvrdí ekonomka Matesová

    Ekonomka Jana Matesová, bývalá zástupkyňa Česka vo Svetovej banke, v relácii Rozstřel odhalila skutočný cieľ obchodnej vojny amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa nej Trump využíva clá na vyvolanie chaosu, ktorý má oslabiť americký dolár a zlepšiť konkurencieschopnosť USA. „Trump má rád clá a vie generovať chaos – a práve ten mu pomáha dosiahnuť jeho stratégiu,“ uviedla Matesová.

    Silný dolár ako problém

    Matesová vysvetlila, že dolár je aktuálne najsilnejší od roku 1985, čo zdražuje americký export a zvyšuje obchodný deficit. „Dolár je rezervnou menou, ľudia ho chcú držať v úsporách, čím vzniká vysoký dopyt a nadhodnotený kurz,“ dodala. Až 60 % svetových devízových rezerv je uložených v dolároch, čo umelo udržuje jeho hodnotu vysoko.

    Cieľ: Znížiť americký dlh

    Trump podľa Matesovej chce, aby krajiny s veľkými dolárovými rezervami (napr. Čína, Japonsko) tieto rezervy zredukovali – či už predajom alebo odpisom. „Je to ako vyjednávanie s veriteľmi o reštrukturalizácii dlhu,“ vysvetlila. Tento plán, známy ako Mar-a-Lago Accord, pripomína dohodu Plaza Accord z roku 1985, kedy sa svetové mocnosti dohodli na oslabení dolára.

    Plaza Accord bola medzinárodná dohoda uzavretá 22. septembra 1985 medzi piatimi najväčšími ekonomikami tej doby: Spojenými štátmi americkými, Francúzskom, Západným Nemeckom, Japonskom a Spojeným kráľovstvom. Dohoda bola podpísaná v hoteli Plaza v New Yorku – odtiaľ pochádza jej názov. Hlavným cieľom bolo koordinovane oslabiť americký dolár voči japonskému jenu a západonemeckej marke. Silný dolár v tom čase znižoval konkurencieschopnosť amerických exportérov a zhoršoval obchodnú bilanciu USA. Štáty sa dohodli na spoločných intervenciách na devízových trhoch, teda na koordinovanom predaji dolára s cieľom znížiť jeho hodnotu. Dolár skutočne výrazne oslabil počas nasledujúcich rokov a Japonsko čelilo prudkému posilneniu jenu, čo prispelo k vzniku bubliny na trhu s nehnuteľnosťami a akciami. Po jej prasknutí nasledovala tzv. stratená dekáda – obdobie ekonomickej stagnácie v 90. rokoch.

    Dôsledky: Inflácia a globálna nestabilita

    Matesová varuje, že Trumpova stratégia môže viesť k rastu cien v USA a ďalšiemu oslabeniu dôvery vo svetový obchodný systém. „Niektorí ľudia už prišli o 20 % dôchodkových úspor kvôli prepadu akciových trhov,“ upozornila. Zároveň môže táto politika prospieť Číne, ktorá posilňuje spoluprácu s Európou a Áziou.

    Európa sa musí brániť

    Podľa Matesovej musí Európa prestať byť „vydierateľná“ a vybudovať vlastnú obranyschopnosť a jednotný kapitálový trh. „Ak nezareaguje, zostane závislá od USA, ktoré ju tlačia do kúta,“ dodala. Trumpove kroky podľa nej vedú k izolácii USA, zatiaľ čo Čína ziskáva vplyv 6.

    Čo ďalej?

    Trump pokračuje v tlačení na Fed, aby znížil úrokové sadzby, čo by malo podporiť ekonomiku.

    Trumpova obchodná vojna nie je len o ochrane amerického priemyslu, ale o komplexnej stratégii na oslabenie dolára. Dôsledky však môžu byť pre USA kontraproduktívne – od inflácie po stratategické posilnenie Číny. Európa musí konať rýchlo, aby sa nestala obeťou tohto ekonomického konfliktu.

    admin

    Zdroj: Rozhovor s Janou Matesovou v relácii Rozstřel (iDNES.cz) 6, doplnené o analýzy z CNN Prima, EuroZprávy a Newstream

    Latest Posts

    Nepremeškajte

    Stay in touch

    To be updated with all the latest news, offers and special announcements.